34. Solution to Chemistry Problem
📂 Chemistry
👤 Derkach
Product Description
11(2). When determining the copper content in the alloy by the addition method, a sample of the alloy (mспл) was transferred to the solution and the volume of the solution was brought to 50.0 ml in a measuring flask. Aliquots of the solutions (10.0 ml) were transferred to two 50.0 ml measuring flasks. A standard solution containing 100 μg of copper was added to one of them. The required amount of aqueous ammonia was introduced into both flasks and the solutions in the flasks were brought to the mark with distilled water:
Cu2 4NH3→[Cu(NH3)4]2
Determine the mass fraction of copper in the alloy if the following data were obtained during photometry: Ах= 0.57, Ахст=0.60, (mспл) = 0.5022 g.
Cu2 4NH3→[Cu(NH3)4]2
Determine the mass fraction of copper in the alloy if the following data were obtained during photometry: Ах= 0.57, Ахст=0.60, (mспл) = 0.5022 g.
Additional Information
If you cannot open the file or have any problems, do not rush to leave a negative review! Contact me and I will quickly help you solve the problem. After purchasing, please leave a positive review of the product :)
Related Products
36. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
Solution of task 347 of Chemistry Book Shimanovich 2003
Seller: Михаил_Перович
Solution of task 247 of Chemistry Book Shimanovich 2003
Seller: Михаил_Перович
99. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
23. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
Glinka Problem 142
Seller: reshchem
60. Solution to Chemistry Problem
Seller: Derkach
60. Solution to Chemistry Problem
Seller: Derkach
More from this Seller
35. Solving a chemistry problem
Coursework
83. Solving a chemistry problem
Coursework
86. Solving a chemistry problem
Coursework
106. Solving a chemistry problem
Coursework
30. Solving a chemistry problem
Coursework