32. Solution to Chemistry Problem
📂 Chemistry
👤 Derkach
Product Description
9. Calculate the equilibrium constant of the reaction occurring at 25 C:
FeSO4((K) CO2(g) = FeCO3(K) SO3(r).
ΔН0f (FeSO4)(c) = - 926 kJ/mol So(FeSO4) (c) = 121.04 J/(mol*K)
ΔН0f (CO2)(r) = - 395.4 kJ/mol S°(CO2)(r) = 213.8 J/(mol*K)
ΔН0f (SO3)(r) = - 395.2 kJ/mol S°(SO3)(r) = 256.1 J/(mol*K)
FeSO4((K) CO2(g) = FeCO3(K) SO3(r).
ΔН0f (FeSO4)(c) = - 926 kJ/mol So(FeSO4) (c) = 121.04 J/(mol*K)
ΔН0f (CO2)(r) = - 395.4 kJ/mol S°(CO2)(r) = 213.8 J/(mol*K)
ΔН0f (SO3)(r) = - 395.2 kJ/mol S°(SO3)(r) = 256.1 J/(mol*K)
Additional Information
If you cannot open the file or have any problems, do not rush to leave a negative review! Contact me and I will quickly help you solve the problem. After purchasing, please leave a positive review of the product :)
Related Products
36. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
Solution of task 347 of Chemistry Book Shimanovich 2003
Seller: Михаил_Перович
Solution of task 247 of Chemistry Book Shimanovich 2003
Seller: Михаил_Перович
99. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
23. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
Glinka Problem 142
Seller: reshchem
60. Solution to Chemistry Problem
Seller: Derkach
60. Solution to Chemistry Problem
Seller: Derkach
More from this Seller
35. Solving a chemistry problem
Coursework
83. Solving a chemistry problem
Coursework
86. Solving a chemistry problem
Coursework
106. Solving a chemistry problem
Coursework
30. Solving a chemistry problem
Coursework