27. Solving a chemistry problem
📂 Coursework
👤 Derkach
Product Description
1. V ml of wastewater was placed in two volumetric flasks with a capacity of 100 ml. 10 ml of a standard CuSO4 solution (T(Cu) = 0.001000) was added to one flask. Ammonia solutions were introduced into both flasks. Rubeanic acid and diluted to the mark with water. When photographing solutions, the optical densities Ax and Ax st. were obtained.
Determine the concentration (g/l) of copper in wastewater for the following options:
1)V,ml = 10; Ax = 0.240; Ah st = 0.380
Answer: 1) 1.71 g/l;
Determine the concentration (g/l) of copper in wastewater for the following options:
1)V,ml = 10; Ax = 0.240; Ah st = 0.380
Answer: 1) 1.71 g/l;
Additional Information
If you cannot open the file or have any problems, do not rush to leave a negative review! Contact me and I will quickly help you solve the problem. After purchasing, please leave a positive review of the product :)
Related Products
35. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
83. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
86. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
106. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
30. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
17. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
37. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
126. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach