1. Solving a chemistry problem
📂 Coursework
👤 Derkach
Product Description
240. At what concentration will the surface tension of a solution of valeric acid be equal to 52.1 mJ/m2, if at a temperature of 273 K the coefficients of the Shishkovsky equation are a=14.72*10-3, b=10.4? Surface tension of water b0 = 75.59 mJ/m2.
Additional Information
If you do not open the file - install the RAR archiver. Inside the archive you will find a solution in Word format.
Related Products
35. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
83. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
86. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
106. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
30. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
17. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
37. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach
126. Solving a chemistry problem
Seller: Derkach