Solution of task 11.5.2 from the collection of Kepe OE

📂 For Education Students 👤 Михаил_Перович

Product Description

11.5.2
A ring of radius r = 0.5 m rotates with a constant angular velocity ω = 4 rad / s in the plane of the drawing. The point M moves with a constant velocity v = 2 m / s along the ring. Determine the modulus of absolute acceleration of point M in the indicated position. (Answer 40)
Price: $0.78
Seller: Михаил_Перович
Currency: USD

Secure payment via oplata.info

105
Sales

Related Products

More from this Seller