Solution of task 17.3.11 from the collection of Kepe OE

📂 For Education Students 👤 Михаил_Перович

Product Description

17.3.11
The mechanism is located in a horizontal plane. Does rod 1 rotate with angular acceleration? = 40 rad / s2 under the action of a pair of forces with a torque M and drives a uniform square plate with a mass of 5 kg. Determine the reaction modulus of the rod 2 when the angle? = 45 °. The size of l = 0.3 m. (Answer 60)
Price: $0.78
Seller: Михаил_Перович
Currency: USD

Secure payment via oplata.info

29
Sales

Related Products

More from this Seller