Solution of task 14.6.12 from the collection of Kepe OE

📂 For Education Students 👤 Михаил_Перович

Product Description

14.6.12
The body rotates around the vertical axis Oz under the action of two pairs of forces with the moments M1 = 3i + 4j + 5k and M2 = 4i + 6j + 4k. The moment of inertia of the body relative to the axis Oz is 3 kg • m2. Determine the angular velocity of the body at time t = 2 s, if at the initial instant the body does not rotate.
(Answer 6)
Price: $0.78
Seller: Михаил_Перович
Currency: USD

Secure payment via oplata.info

39
Sales

Related Products

More from this Seller