Solution 13.3.20 from the collection Kep OE 1989

📂 For Education Students 👤 TerMaster

Product Description

The material point mass M m = 1,6 kg moved from rest in the horizontal plane on a circle of radius R = 12 m under the force F = 0,2t. Determine at time point t = rate of 18 if the force forms a constant angle of 25 ° with the velocity vector.

Additional Information

Right after the payment you will receive a link to a zip archive with the solution of 13.3.20
(Chapter 3 - Dynamics theme - 13.1: Defining the parameters of curvilinear motion by the given forces) from the collection of short tasks on the theoretical mechanics Kep OE, JA Viba, OP Grapis, JA Svetinysh et al. Publishing Moscow / Graduate School / 1989, 2009, 2012.
Task completed in word format (manuscript).
After checking the solutions I would be very grateful if you leave a positive review.
Price: $0.83
Seller: TerMaster
Currency: USD

Secure payment via oplata.info

23
Sales

Related Products

More from this Seller