Solution of task 13.2.8 from the collection of Kepe OE
📂 For Education Students
👤 Михаил_Перович
Product Description
13.2.8
The body with mass m = 20 kg falls vertically, the air resistance force R = 0.04 v2.
Determine the maximum rate of fall of the body. (Response 70.0)
The body with mass m = 20 kg falls vertically, the air resistance force R = 0.04 v2.
Determine the maximum rate of fall of the body. (Response 70.0)
Related Products
Solution of the C2 Option 04 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Solution of the C2 Option 05 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Dievsky V.A. - Solution of task C2 variant 22 (C2-22)
Seller: Михаил_Перович
Solution K5 B04 termehu of Reshebnik Yablonsky AA 1978
Seller: TerMaster
Solution of the K2 version 07 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Solution of the C2 Option 14 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Solution of the C2 Option 08 Dievskaya VA Malyshev IA
Seller: TerMaster
Conflict law test Synergy answers 90/100 points
Seller: sinergey