Solution of task 13.3.1 from the collection of Kepe OE

📂 For Education Students 👤 Михаил_Перович

Product Description

13.3.1
A material point of mass m = 10 kg moves along a curvilinear trajectory under the action of the force F = 0,4t.
Determine the tangential acceleration of the point at time t = 40 s, when the angle between the force and the velocity vector is 30 °.
(Answer 1.39)
Price: $0.78
Seller: Михаил_Перович
Currency: USD

Secure payment via oplata.info

44
Sales

Related Products

More from this Seller